A komfortzónánk a civilizációnk "fejlődésével" sok tekintetben erősen beszűkült. Kellemetlenül érezzük magunkat, ha a szobában 21 foknál hidegebb, vagy 23 foknál melegebb van. Nem élünk együtt a természettel. Mikor kicsit hűvös az idő inkább megyünk autóval. Ha netalántán sportolni támad kedvünk, akkor elmegyünk a konditerembe, futunk egyet a futópadon vagy görgőzünk egyet a virtuális világban.
A komfortzóna egy szuper, biztonságos hely, minden ismerős, azonban a legjobb és legemlékezetesebb dolgok akkor szoktak történni, amikor kilépsz belőle.
A rendszeres szabadtéri mozgás út egy egészségesebb élet felé. Erősíti az immunrendszert, emeli az endorfin, valamint a adrenalin hormon szintjét, ami csökkenti a depressziós tünetek kialakulásának a kockázatát és egy pozitív függőséget eredményezhet.
Sokan felismerik a mozgás jótékony hatásait, de hosszútávon győz a kényelem, a Netflix, a virtuális világ, alábbhagy a motiváció. Ha van valaki, aki megtervezi, felépíti, elemzi, véleményezi, korrigálja az edzésmunkádat, akkor a folyamat egy kihívásokkal teli kalanddá változhat.
Ha már elindultál az úton, de elakadtál a fejlődésben, gyorsabb szeretnél lenni, hosszabb távokat szeretnél teljesíteni a sérülések kockázatának a minimalizálásával, esetleg versenyre készülnél, megdöntenéd az egyéni rekordodat, akkor jó helyen jársz.
Dallos Kornél vagyok az Outdoor Training System ötletgazdája. 1991 óta - több mint 3 évtizede - foglalkozom állóképességi sportokkal. Akkoriban kezdtem el kerékpárversenyeken indulni. Mióta tudatos edzésmunkát végzek és életmódot folytatok, azóta szinte minden MTB maraton versenyen sikerül a dobogóra állnom. Sportedzői végzettséggel rendelkezem és jelenleg a ROAD KSE utánpótlás edzője vagyok.
A '90-es években még nem volt internet és nem volt még komoly elérhető szakirodalma az edzéstervezésnek. Egymástól illetve mások, de leginkább a saját kárunkon, sikerünkön tanultuk meg az alapokat. Rájöttünk hogy mi az az edzésperiodizáció hogyan működik a szuperkompenzáció, miért fontos a pihenés vagy éppen hogyan érdemes formát időzíteni egy-egy versenyre, milyen erősítő és keresztedzések a leghatékonyabbak... stb. Később aztán ahogy kinyílt a világ és egyre inkább kutatott témává vált az edzéstervezés, rengeteg kérdésre kaptuk meg az addig csak sejtett válaszokat. A tapasztalatokat és a tanulás eredményeit eleinte saját magamon kezdtem alkalmazni, illetve alkalmazom mindmáig. Szeretek minden edzést kipróbálni mielőtt kiírom azt valakinek. Mára ott tart a tudomány, hogy a fejlődésünket komoly technikai háttér segíti. Emellett hiszek benne, hogy az ember, az edző-atléta kapcsolat szükséges a hosszútávú fejlődéshez és a motiváció fenntartásához.
A futással a kerékpározás kapcsán kerültem kapcsolatba. Korábban leginkább a téli-tavaszi felkészülés során alkalmaztam keresztedzésként, aztán természetesen függő lettem és elkezdett érdekelni a futás edzéselmélete is. A megszerzett tudást magamon tesztelgettem, hogyan tudok gyorsabb lenni, hosszabb távokat leküzdeni sérülés nélkül.
Kezdetben a csapattársaimnak írtam edzésterveket, segítettem őket a jobb eredmények elérésében, aztán egyre többen lettünk.
Szeretek a számokkal, grafikonokkal, tempókkal, pulzusokkal, wattokkal foglalkozni, de az emberrel is aki az adatok mögött áll, családja, munkája, célja, motivációja, sikere, kudarca, rossz napja van...
Jelenleg hegyikerékpárosokkal, országúti kerékpárosokkal és futókkal dolgozom együtt, segítem a céljaik elérését. Az online edzéstervezésre a TrainingPeaks szoftvert használjuk.
Ha kedvet kaptál a közös munkához, jelentkezz és tájékoztatlak a részletekről!